Vandr na Třeboňsku s kočárem

Lenka Veitová

Hledáte nenáročný puťáček s nulovým převýšením, ale v krásné přírodě? Pro těhotné, malé turisty, co se učí ťapat celý den, možné i pro malé cyklisty. Třeboňsko je ideální – vyzkoušejte vandr na Třeboňsku.

Jsem těhotná a mám dvě dcery (2 a 5 let) a ty stále doma bručely, že jsme letos ještě nebyli na puťáčku, a tak mi to nedalo a začala jsem vymýšlet, kam bych mohla i jako těhotná. Máme rádi cestování na těžko i na divoko. A objevili jsme Třeboňsko.

Vandr na Třeboňsku: 1. den: Lomnice nad Lužnicí – Kemp Lužnice (6,7km)

Kvůli bouřce vyrážíme z Lomnice až později odpoledne a jdeme rovnou do Kempu Lužnice. Původní plán byl ještě v Kleci projít rybníky Víra, Láska, Naděje a udělat si malý okruh a pak pokračovat do Kempu Lužnice. Auto necháváme na nádraží. Manžel si ho další den vyzvedne vlakem. Kvůli logistice s autem vyrážíme z Lomnice, jelikož je tu vlak. Dá se tedy vlakem přijet sem, ale můžete začít i jinde.

Přecházíme po silnici do Klece, kde se napojujeme na červenou turistickou trasu a míříme k rybníku Potěšil. Úsek po silnici je krátký a provoz není moc velký. Cesta je naprosto pohodlná, bez kopců a výmolů a tak je tomu celý putáček. Rovinatý terén nám zpestřují čerstvé kaluže po bouřce. Je to dobrý prvek zábavy, holky skáčou přes kaluže, croozerem hledáme cestičky kudy apod. Pauzičku si dáváme na „Slepičím vršku“, je to kouzelný písčitý malý kopec uprostřed lesa a kvetly tam vřesy, krásné místo na piknikovou svačinku. Do kempu dorážíme něco po 18. h. Děti do 4 let nic neplatí. Platím i tak jen za jednoho dospělého a stan. Volíme travnatou plochu za kioskem. V kempu je i malé hřiště.

Vandr na Třeboňsku: 2. den: Kemp Lužnice – Stará hlína (9,7 km)

Jsme zvyklé spíše spát bez kempu, takže civilizace nás rozptyluje a bez návštěvy kiosku a hřiště nemůžeme opustit kemp. Na cestu vyrážíme o něco později. Máme tempo na pohodu, nikam nespěcháme. Z kempu jdeme po značené cestě a uhýbáme na osadu Kocanda, kde je i občerstvení. My jsme tam nebyli, ale vypadalo příjemně. Cesta je tudy s croozer schůdná, bylo to příjemnější než po cyklo. Na konci cesty nás čekají asi 20metrový kopec, jeden ze dvou kopců celé výpravy na hráz Rožmberku. Hned u odbočky je lavička se stolečkem, kde opět svačíme. Volíme trasu k bobrovně s tím, že víme, že se budeme zase vracet stejnou cestou. Chceme si projít dubovou alej a nechceme na hrázi vařit oběd. Je to zacházka, možná zbytečné. Na konci hráze je opět občerstvení. Jdeme ještě kousek do bobrovny, kde přichází zklamaní, jelikož bobři tam nejsou. Alespoň tam vaříme oběd.

Mladší dcera usíná v croozer a jdem stejnou cestou k Smítka Hájovna. Cesta dubovou aleji je krásná. Zastávku děláme na „Bezpečnostním přelivu“ Rožmberku, také pěkné místo. Máme pomalejší tempo, starší dcera 5 let to musí ujít celé. Cestou jsou v lese občas komáři, takže se i během dne se musíme stříkat repelentem. Stan stavíme u Staré hlíny v blízkosti stadionu, kousíček je i pěkné dětské hřiště. Stan si můžete postavit mezi stromy těsně u stadionu nebo pod lesem, v blízkosti je CHKO a přírodní památka, ne všude můžete postavit stan, ale pod lesem je to ok. Také jsme potkali místní pejskaře, kteří nám říkali, že si můžeme stan postavit klidně přímo na hřišti. My už máme stan postavený a rádi zůstaneme ve stínu stromů.

Vandr na Třeboňsku: 3. den: Stará Hlína – Třeboň YA Club Jiskra (10,7 km)

Ráno balíme rychle stan a snídáme až na hřišti ve Staré hlíně. Dnes jdeme víceméně celý den po modré, opět krásná trasa kolem rybníků. Stále obdivujeme přírodu, jsme víceméně pořád ve stínu, je to pohádková příroda, která se holčičkám líbí. Na oběd jdeme do restaurace Pergola u Sv. Víta, je to hezké místo s dětským hřištěm a výhledem na rybník. Pokračujeme po modré až do Třeboně. Náš cíl je YA club Jiskra, kde je manžel na závodech, kemp je však přístupný i pro veřejnost. Je trochu starší, ale když jsem viděla přeplněný kemp kolem, kterého jsme šli, doporučuji toto klidné místo. Před centrem města uhýbáme na naučnou stezku Hrádeček, je to průjezdné s croozer, jen pak musíte vyjít  strmým kopcem na hráz nebo jít přes centrum po modré. My jsme si centrum města prošli další den.

Vandr na Třeboňsku: 4. den: Třeboň – prohlídka centra

Odměna pro princezny, prohlídka pohádkového města, centrum, zámek, zmrzka apod. Doputovali jsme k autu a k tatínkovi. Odpoledne jedeme domů….

Shrnutí trasy

Celkově je kolem Třeboně mnoho cest a tras a všechny jsou dle mého názoru sjízdné s croozer. Je to i atraktivní pro malé cyklisty. Jelikož jsem těhotná, tak jsme vybrali tuto pohodovou trasu. Je to také velmi bezpečná trasa.

  • civilizaci máte stále u ruky
  • vodu snadno po cestě doplníte
  • často je po cestě občerstvení
  • děti ocení nenáročný terén
  • po cestě je sice hodně cyklistů, ale většinou vyjíždění až později dopoledne
  • pozor na komáry – hlavně v blízkosti rybníků a stinných míst

Kontakt na mě

Kdyby vás zajímalo více podrobností ohledně trasy, cestování na těžko s dvěma dětmi apod., klidně mi napište.

Kontakt: veitova.lena@gmail.com

Lení, Pepi a Nina

Zajímá vás další výlet na Třeboňsku, mrkněte na Pěší i cyklovýlety Třeboňskem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *