Roadtrip po Balkánu se třemi malými dětmi

Hana Šormová

Jak se může někomu přihodit, že se neplánovaně rozhodne pro roadtrip po Balkánu? Jednoduše. Stačí, aby pracovně totálně vyhořel a rozhodl se překopat svůj dosavadní život. A přesně to se stalo nám. Ještě začátkem listopadu 2024 jsme s partnerem plánovali, jak do našeho hračkářství TAKARO navezeme další značky hraček.

Ale o pouhé tři měsíce později na konci ledna 2025 oznamujeme konec podnikání z důvodu pracovního vyhoření, balíme pomyslné kufry a koncem února odjíždíme na několikaměsíční roadtrip po Balkánu.

Cestování jako léčba unavené duše

Oba s partnerem milujeme tvoření a cestování. Vždyť jen za první rok našeho vztahu jsme díky akčním letenkám stihli navštívit Izrael, Azory, Kubu a Nový Zéland. Ale pak nás život semlel. Ehm, ruku na srdce, my se nechali semlít. Naši rodinnou posádku jsme postupně rozšířili o tři (černé) pasažéry, dva chlapečky a nejmladší holčičku. A čtyři roky s námi pobývalo taky čtvrté miminko TAKARO, které si nárokovalo více a více našeho času i sil.

Letos v lednu jsme řekli A DOST, život je příliš krátký, na to aby se protrpěl a člověk setrvával v něčem, co ho nebaví. Proto teď sedíme ve vesničce Agios Andreas na jednom z výběžku řeckého Peloponésu (asi 40 minut jízdy autem od Kalamaty, kde je i letiště). Cestování vnímáme jako možnost se věnovat naší rodině, zklidnit tok našich myšlenek, prozářit naše dny pohodou. Už zítra se přesouváme do Korintu a dál se uvidí. Nemáme konkrétní plán našeho roadtripu po Balkánu a datum návratu do ČR taky ještě netušíme. Naše aktuální kroky lze sledovat na našem Instagramu Hravá cesta.

Vám bychom chtěli dále v článku předat inspiraci, jak vyrazit s třemi malými dětmi na několikaměsíční roadtrip po Balkánu, jaký byl přejezd a co jsme zatím viděli na Peloponésu.

Přípravy ve znamení neplánování

Popravdě, ještě 10. února jsme neměli úplně jasno, kam bychom chtěli vyrazit. Ve hře byly dvě varianty: pobřeží Španělska a nebo roadtrip na Balkán. Nakonec zvítězil i z cenových důvodů Balkán, kam jsme vyrazili už 24. února. Prvním a zatím jediným cílem se stala oblast Kalamata v jižním Řecku.

Na co nezapomenout před odjezdem

  • Platné cestovní doklady plus zkontrolovat, zda nepotřebujete mezinárodní řidičák. To druhé jsme řešili v den odjezdu ráno, protože v Srbsku by vám ten evropský stačit neměl. Nicméně po nás ho zatím nikdo nechtěl.
  • Pořídit si pořádné zdravotní pojištění. My jsme nakonec zvolili roční cestovní pojištění u Colonnade, která jako asi jediná umožňuje delší výjezdy z ČR než 90 dní (věděli jsme, že jedeme na déle). Vyšlo nás na krásných 3990 Kč pro celou rodinu s krytím do 25 milionů Kč.
  • Zabalit si zelenou kartu. Na hranicích ji opakovaně chtěli.
  • Dokoupit kvalitní nádobí. Celkem nám vadí poškrábané teflonové pánve v apartmánech, tak jsme si vzali vlastní litinovou. Podobně si vezeme nerezové jídelní krabičky a skleněné láhve (oboje od značky Vilgain), protože se snažíme eliminovat kontakt s plasty.
  • Odhlásit nejstarší děti ze školek a na dálku pořešit se školou zápis do 1. třídy (náš nejstarší je předškolák). Vše prošlo na jedničku.
  • Oběhat doktory (to se týkalo jen zubařů) a posunout případně nejbližší návštěvy doktorů na později.
  • Kontrola stavu automobilu, návštěva servisu. Prostě pro všechny případy.
  • Vybrat si nějakou hotovost v eurech. My jsme si rovnou pořídili eurový účet na kartě.

A samozřejmě proběhlo i samotné zabalení oblečení. V tomto jsme velcí milovníci cestování pouze s příručním batohem. Každý z nás pěti má tak pouze jeden batůžek oblečení, které se dá dobře vrstvit. Nechybí ani funkční materiály, softshell, mušelín či bambusové tričko. Tím, že vyjíždíme v zimě a vracet se budeme v létě, musíme zahrnout více kousků oblečení. Vycházíme z toho, že

  • Budeme co týden prát.
  • Chybějící věci se dají všude dokoupit.

Kdyby vás zajímalo, co náš minimalistický šatník na několikaměsíční cestu obsahuje, mrkněte do podrobnějšího článku. A teď hurá na náš roadtrip po Balkánu.


Roadtrip po Balkánu: pětidenní přejezd do Řecka

Pohledem do mapy.cz zjišťujeme, že naše cesta by měla být dlouhá cca 2100 km a jde o 20 hodin čistého řízení. To samozřejmě s třemi dětmi ve věku necelé 2 roky, čerstvě 4 roky a necelých 6 let zavrhujeme. Navíc máme jen jednoho řidiče, já neřídím. S ohledem na malou a psychické zdraví nás rodičů volíme 4 přejezdy po cca 500-600 km a jednou větší pauzu uprostřed ve Skopje. Celkem nám tedy přejezd do Řecka trval 5 dní a jeli jsme přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Severní Makedonií a téměř celé Řecko po východním pobřeží.

Veškerá ubytování bookujeme za jízdy vždy den dopředu a snažíme se vejít do rozpočtu 1500 Kč/noc, což se nám daří i s rezervou. Dost nám do karet nahrává, že jedeme mimo hlavní sezónu. To je znát i na samotných státních hranicích, kde nikdy nečekáme déle jak 5 minut. Pokud by vás zajímali naše zastávky, tak ty byly následující.

Roadtrip po Balkánu: Cesta

1. den: Průjezd Slovenskem, Maďarskem a spaní za maďarsko-srbskými hranicemi na předměstí Palic obce Subotica. Jde o významnou rekreační vinařskou oblast okolo jezera Palic. V městečku se nachází i ZOO, kterou další den ráno proběhneme, abychom unavili před přejezdem děti. Rodinné vstupné po přepočtu na naše koruny vychází na nějakých 260 Kč.

2. den: Po zastávce v ZOO pokračujeme 6hodinovou jízdou přes celé Srbsko až do Skopje. Vcelku nás překvapilo vyšší mýtné a dražší nafta. Doporučujeme tankovat ještě v ČR, něco málo v Srbsku na dojetí do Severní Makedonie, kde je benzin výrazně levnější.

3. den: Trávíme celodenní procházkou ve Skopje a nám se toto město moc líbilo. Je v něm mix komunistické výstavby po ničivém zemětřesení v roce 1963, antické kultury z dávných dob a taky muslimské výstavby z dob nadvlády Turků. Naše děti ohromilo svolávání do mešity ve starém městě, nás zase tamní bazar a relativně levné ovoce se zeleninou. Nakoupili jsme na cestu. Jeden den s námi ve Skopje jsme zachytili do krátkého videa na Instagramu.

4. den: Odjíždíme dopoledne ze Skopje a dalším cílem už je samotné Řecko. Rádi bychom dětem dopřáli konečně první pohled na moře, proto nocujeme v oblasti Lamia. Pláž jen pro nás, ubytko velmi skromné za tu cenu. Inu, Řecko je dražší i mimo sezónu. Nicméně poloha našeho ubytování je skvělá, což doceníme hned další den.

5. den: Poslední den našeho přejezdu začíná v Thermopylech (kousek od našeho ubytování). Nachází se tady vyvěrající horké prameny, které utváří říčku s jezírkem o teplotě skoro 40 stupňů. Sice budete smrdět sírou, ale za to vyhřátí v únoru to prostě stojí. Navíc je to zcela zdarma. Vyhánět vás budou pouze dotěrní komáři. Ve večerních hodinách po zastávce v Aténách (ne za památkami, to si necháme na jindy) dorazíme do Agios Andreas, kde chceme strávit následujících 9 dní. Dál náš plán stále nesahá.


Jen na doplnění, celkem nás tento přejezd přišel asi na 14 500 Kč, z nichž nejdražší položkou byla nafta a mýta. Ty činily 6 840 Kč. Při rychlejším přejezdu lze tuto sumo výrazně snížit. Ale na druhou stranu, letenky pro 5 lidí by nás vyšly dost možná podobně (ne-li více) a zážitků bychom měli méně.

Roadtrip po Balkánu: Co s dětmi navštívit na Peloponésu

Na začátek chci podotknout, že ačkoliv se Peloponés na mapě zdá jako „kousek“, v reálu je poměrně hornatý, dálnice vede jen středem, takže je to všude daleko. O tom jsme se přesvědčili už první den přejezdu na naše ubytování.

Naše ubytování v Agios Andreas (Apartmán Thea) můžeme jedině doporučit rodinám až s 3 dětmi. Působí jako nově zrekonstruované a za vynikající cenu (cca 1300 Kč/noc) máte dvouložnicový apartmán s velkým obývákem, kuchyní a 3 terasami. Jedna z teras je na střeše domu. K dětskému hřišti je to asi minuta a na písečnou velkou pláž asi 2 minuty. Přímo pod vámi je 5 restaurací.

Pokud vás nalákala představa strávit s dětmi dovolenou na Peloponésu, tak pro vás máme i devět tipů, kam se tady vydat. Jen zřejmě nezvládnete skrze vzdálenosti všechno, pokud se nechcete uštvat. Tak vybírejte dle vašich zálib a hlavně si svůj roadtrip po Balkánu v klidu užijte.

Kam se vydat na Peloponésu

1) Park s vláčky v Kalamatě

Do Kalamaty jezdíme nakupovat potraviny, protože to je tady jedno z největších měst. V létě sem z Vídně lítá i 2x týdně Ryanair. Rozhodli jsme se prozkoumat místní památky a především hlavní tamní atrakci – volně přístupné vláčky v městském parku. V něm se nachází i tři udržovaná dětská hřiště, které jsme museli povinně navštívit. Neplánovaně jsme si k návštěvě vybrali státní svátek Čisté pondělí, který se tady slaví pouštěním draků. Chvíli jsme je pozorovali z místní promenády, u které je další pěkné dětské hřiště.


2) Město Koroni

Sem to máme, co by kamenem dohodil. Mimo sezónu je městečko ospalé, ale v přístavu je dětské hřiště a odtud vede zpevněná cesta okolo rozpadlé zříceniny dozadu k nádherné pláži pod útesy. Zkuste vylézt i na hrad, ale jediný výhled, který budete mít, je ze zadní rozpadlé brány právě na zmiňovanou pláž seshora. Tento kamenitý polorozpadlý hrad tady ve 13. století vystavěli Benátčané.

Koroni byla dokonce zapsané v seznamu UNESCO pro tamní vyhlášenou kuchyni. Tu jsme ale neochutnali, tak nedokážeme posoudit.


3) Sparta a Mystras

Tento výlet jsme spojili dohromady s následujícím bodem 4 avytvořili jsme si doslova dlouhý celodenní výlet, kdy jsme se vrátili na ubytování někdy v 9 hodin večer. Cestou tam jsme jeli nádhernými údolími mezi skalami, které nás vyvedli v Mystras. Jde o byzantské město, jehož počátky sahají do 13. století. Dnes je město již zaniklé, avšak budovy jsou stále dobře zachované. Stojí na úbočí a na samotném vrcholku je nádherná zřícenina.

Oblast by se dala prolézat určitě tak 3 hodiny, ale tolik času jsme neměli. Nicméně hrad se dětem líbil. Platí se vstupné za dospělé – 6 euro. Do Sparty jsme nezajížděli, pouze po očku sledovali, kde že je ta slavná skála?!


4) Dimitros shipwreck

Toto měl být pro děti hlavní hřeb výletu. V druhém zálivu, než bydlíme my, se u městečka Gythio nachází rozpadlý vrak pašerácké lodi. Dá se k němu dojít z pevniny, namočíte se max po kolena. Tamní pláž je nádherná písečná, pouze zde v březnu dosti fouká. A hned vedle ní je rozlehlé zdarma parkoviště pro kampervany.

Vrak v pozadí můžete zahlédnout v našem dalším videu, kde na této pláži s dětmi děláme sopečný pokus.


5) Elea Beach

Jedno odpoledne jsme věnovali i výletu na Elea Beach, která se nachází nad městečkem Kyparissia. V průvodcích vám ji asi nenabídnou. Nás sem vedl jiný cíl – potkat se s dvěma českýma rodinami, které po Řecku cestují v karavanu. Je tady opravdu velká pláž s naoranžovělým pískem, podél které se táhne parkoviště pro karavany. Společně jsme si zablbli ve vlnách a navečer pozorovali západ slunce nad mořem při grilování.


6) Korintský průplav a most v Patras

Sem se teprve chystáme. Míříme do města Korint, kde se půjdeme určitě podívat na zdejší uměle vybudovaný kanál, který v podstatě z poloostrova Peloponés udělal ostrov. Na jedné straně u města Patra je proslulý most Rio-Antirio, který spojuje Rio na poloostrově Peloponés a Antirio v Akarnánii přes Korintský záliv. Je dlouhý 2880 metrů a samozřejmě zpoplatněný, ale i tak mého partnera láká k přejetí.


7) Kalavrytský vláček

Na tuto „atrakci“ mám zálusk především já, ale věřím, že naše děti by také nadchla. Uvidíme, zda se tam vydáme na jednodenní výlet z města Korint, kam se brzy přesuneme. Železniční trať Diakopto–Kalavryta je 22 kilometrů dlouhá ozubnicová úzkorozchodná trať v severní části poloostrova Peloponés. Vede ze stanice Diakopto na trati Kiato–Patras kaňonem říčky Vouraikos. Proplétá se skalami a v zářezech údolí. Jízda jedním směrem trvá asi 45 minut. Trať je samozřejmě zpoplatněná.


8) Olympie

Toto místo asi není potřeba dlouze představovat. Pro nás bylo bohužel už hodně vzdálené a nechtěli jsme se denně honit někam na výlet. Pokud ale pojedete na Peloponés od města Patra zmiňovaném v bodě 6, zastavte se na chvíli.

Město Olympie je považováno za svatostánek antického Řecka. V obecnou známost vešlo jako dějiště antických olympijských her. V průběhu 19. a 20. století byly její pozůstatky odkryty archeology a lokalita následně zpřístupněna veřejnosti.


9) Vodopády Neda

Ty se nacházejí asi jen hodinu jízdy od našeho apartmánu, ale nakonec je taky nenavštívíme. Pro děti by to byl asi náročnější terén. Pro milovníky výletů skvělá túra s osvěžením na konci.


Roadtrip po Balkánu: Tipy na závěr

Věříme, že Peloponés toho má dost co nabídnout turistům, i když nebude tak často navštěvován, jak známější řecké ostrovy, které jsou od něho „nedaleko“ (Lefkáda, Zakynthos). Nám se tady moc líbilo. Začátkem března dosahovaly denní teploty až 22 stupňů a děti si pravidelně hrály na pláži v krátkém rukávu, cachtaly v moři. O tom by se nám v ČR mohlo jenom zdát, i kdyby tam bylo moře. V noci tu teploty padaly na nějakých 9-10 stupňů, takže jsme si přitápěli klimatizací.

A ještě na jednu zvláštnost tady možná narazíte, i když bychom vám ji nepřáli. Poslední noc na ubytování v Apartmánu Thea se cca v 1:30 začal třást nábytek, slyšely jsme dunění z dálky. Ano, jednalo se o zemětřesení s epicentrem asi 60 km od nás a silou 4,9 stupňů. Nic se nám nestalo, děti to nevzbudilo, jen abyste věděli, že zemětřesení v Řecku není ničím neobvyklým. Tak co, už plánujete svůj roadtrip po Balkkánu?


Vydáte se taky na nějaký roadtrip s dětmi? Nebojte se toho, je to samozřejmě chvílemi náročné, ale ty společné zážitky stojí za to. A my vám je rádi zprostředkujeme na Hravé cestě.


Láká vás prozkoumat i další balkánské země? Mrkněte na tento článek: Roadtrip: na Balkán s dětmi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *