Sicílie a Etna s dětmi
Zuzana Blažková
Díky výměnné platformě HomeExchange jsme na podzim 2024 strávili parádních 6 týdnů na Sicílii s naší 3 a ¾ letou minituristkou. Jelikož jsem nenašla moc článků na téma Sicílie s dětmi, ráda posdílím naše zkušenosti a tipy na výlety.

Co je HomeExchange?
Na úvod vysvětlím, že HE je ta nejlepší věc, pokud chcete cestovat s malými dětmi skoro zadarmo a navíc bez starostí. Jde o platformu, kde si lidé po světě navzájem nabízí bydlení u sebe doma (nebo na chatě). Zaplatíte roční členský poplatek (který se vám už za jedinou noc v drahé zemi, například Dánsku, vrátí) a pak hledáte buď reciproční výměny, nebo používáte bodový systém. Body fungují tak, že je získáváte za ubytovávání lidí u sebe a pak utrácíte za své pobyty u někoho. Parádní je, že “cena” domovů v bodech vůbec nereflektuje HDP, takže garzonka v New Yorku bude stát obdobně jako garzonka v Tiraně.
Pokud se na HE chcete zaregistrovat, můžete skrz referral link české ambasadorky Terky Schindlerové, získáte tím 250 Guestpoints do startu navíc (a ona taky).
Při cestování s malými dětmi si cením na HomeExchange nejvíc toho, že přijedeme do plně vybaveného domova, ideálně včetně hraček, nočníku a dalšího baby zařízení.

Letenky, půjčení auta a řízení: Sicílie s dětmi
Letenky
Do Katánie, hlavního města, létá z Prahy Ryanair a Wizzair. Nemám čas číhat na nejnižší ceny nebo nějaké extra akce. Letenky jsem objednávala asi 5 měsíců dopředu u Ryanair, 3 pasažéři, mini palubní zavazadla a 2x 20kg kufry nás vyšly na necelých 8000 Kč (zpáteční). Autosedačku jsme si vzali vlastní, jednak je u Ryanair zdarma, druhak se do ní propašuje extra oblečení a plyšáci pod záminkou ochranné výstelky, a do třetice je půjčení v autopůjčovně nesmyslně drahé.
Půjčovna aut
Čímž se dostávám rovnou i k informaci, že půjčení auta je potřeba, pokud nechcete jezdit stopem (což by určitě šlo dobře). MHD funguje kolem Katánie, ale dál moc ne. V mimosezóně je navíc půjčovné za hubičku, my platili za 6 týdnů ani ne 16tis Kč, kdy se mi přes cashback z toho vrátilo 5% zpět. Pozor, nekupujte si kompletní pojištění přímo u Rentalcars.com, mají drahé. My využili DEFEND Car Hire XS za 2000Kč na celou tu dobu, navíc s nulovou spoluúčastí. Naštěstí jsme neměli pojistnou událost, tak nemohu tu pojišťovnu zhodnotit z hlediska uživatelské zkušenosti při problému, ale recenze mají dobré.
Řízení auta
Řízení na Sicílií s dětmi se nemusíte bát. Já obavy měla, protože kolují různé urban legends, že místní jezdí jako prasata. Byli jsme připraveni na nejhorší. Reálně se nám neudála takřka jediná nepříjemná situace za ten měsíc a půl. Jasně, nejsou to Němci a předpisy dodržují tak orientačně jenom. Ale řídí se selským rozumem a jsou k sobě ohleduplnější, než řidiči v Česku. Prostě buďte ve střehu, nespoléhejte se 100% na semafory a značky, spíš komunikujte napřímo s ostatními a nemělo by se nic stát. Jen bych tedy neparkovala někde na ulici v centru velkých měst, auta tu jsou dost obouchaná a servítky si neberou. V tom kontextu připomínám, že je samozřejmě klíčové si při přebrání auta v půjčovně VŠE nafotit a natočit.
Na co si dát pozor
Jeden podraz nás ale v motorismu neminul: dejte si pozor na čerpacích stanicích. Sicilané mají samoobslužné stojany s normální cenou benzínu, nebo tzv. Servis stojany, kde vám načepuje zaměstnanec. U těchto servizio stojanů je benzín dražší. Běžně třeba o deset až dvacet centů, ale u jedné benzínky blízko letiště byla cena o 50% vyšší. My jsme tento systém neznali a zaměstnanec nás klamavě navedl právě k tomuto stojanu. Ve finále jsem volala policii, protože jsem to považovala za scam. Carabinieri přijeli a plácli si s pumpařem, takže dál už netřeba vyprávět 🙂

Jižní Sicílie s dětmi – UNESCO oblast Val di Noto
První základnu jsme si domluvili v Marina di Modica. Samotná vesnice ničím zajímavá není, ale mají tu fantastickou obří písčitou pláž, kde jsme se denně koupali. Během října tu s námi bylo tak 5-6 dalších rodin, od listopadu už jsme osiřeli, přestože sluníčko svítilo a teplota moře otužilým taky v pohodě vyhovovala.
Tipy na výlety – Sicílie s dětmi:
1. Scicli
Nejmíň zprofanované z měst Val di Noto, ale mně chytlo za srdce nejvíc. Kouzelné spletité uličky zasazené mezi kopce, parádní lokální obchůdky, velikost s minituristy tak akorát. Bohužel jsem nenašla v centru žádné hřiště. Gellato to ale vynahradilo! Zaparkujte zdarma tady.

2. Oasi naturale di Vendicari
Tahle přírodní rezervace si žádá dalekohled. My ho bohužel neměli, ale i tak jsme zírali zcela fascinovaně na divoké plameňáky. Od parkoviště vede dřevěný chodníček, kde je milion ještěrek. V celé rezervaci se dají udělat mnohakilometrové túry, koupat v moři, ale nejzajímavější jsou ti plameňáci, ke kterým se dostanete klidně i s kočárem a pozorují se dobře odtud.

3. Syrakusy
Celosvětově vyhlášené městečko s antickým divadlem a vykopávkami, kde můžete do dětiček napchat trochu znalostí historie. Typicky italský vibe najdete na ostrově Ortigia, který je s městem spojený mostem a prochodíte ho v klidu za odpoledne. Nenechte si ujít ptačí sraz v Aretusa – nevím vlastně, jestli to je celoroční jev, ale za nás se tam slétlo to nejpočetnější a nejhlasitější hejno řvoucích ptáků. Byl to zážitek pro všechny generace.
4. Borgo antico Pernamazzone
Agroturistická destinace – hodilo se říci spíš bývalá, kde se zastavil čas a s dětmi tam můžete udělat menší okruh, obdivovat zdáli jeskynní obydlí a ideálně také z bezpečné dálky pozorovat hady (nás polekal nějaký černý, asi metr dlouhý). Takhle na podzim se mi tu i poprvé v životě poštěstilo si utrhnout přímo ze stromu (planého) granátové jablko. Cesta do tohoto údolí je kamenitá, nezpevněná, ale i naše malá Lancia to zvládla, nebojte.

5. Noto
Z placeného parkoviště je to kousíček do centra města na “kolonádu,” čekají vás hravé schody, zmrzliny, pouliční umělci.

6. Modica
Další z UNESCO měst, které je navíc proslavené netradiční čokoládou, co se tu vyrábí už od 16. Století. Je vyjímečná způsobem zpracování (za chladna) i složením (pouze kakao a cukr). Za levno se s ní můžete seznámit v malém, postarším muzeu, nebo si vedle zaplatit přímo zážitek výroby v nejstarší čokoládovně Bonajuto. Ve městě jako takovém jsme udělali okruh přes baziliku svatého Jiřího a hrad, mapy.cz vás navedou.
Východní Sicílie s dětmi
Na druhou půlku pobytu jsme přejeli do bytu v Letojanni. Už při samotném dvouhodinnovém transferu nás naprosto odzbrojila razatní změna krajiny. Zatímco jih je poměrně suchý, nížinatý nebo skalnatý, na východě nám před očima vyrostly zelené hory – s majestátní madam Etnou jako náčelnicí všech kopců.
Nejdříve vyjmenuju pár supr výletů v této oblasti a nakonec se pověnuju Etně jako highlightu pobytu.
Tipy na výlety – Sicílie s dětmi:
1. Parco Fluviale dell’Alcantara
Celoročně otevřený kaňon řeky s botanickou zahradou jako bonusem. V teplejších měsících si tu můžete i zaplatit adrenalinové aktivity (tuším, že od 3 let), v listopadu už jsme využili jen možnosti procházky. Fascinující geologie, krásné vyhlídky a zábavné potulné kočičky nás zabavily na celý den a i těch 11 euro vstupného za zážitky stálo.

2. Taormina
Ani neumím slovy popsat, jak přenádherné a pestré tohle městečko je. Parkujte tady a nechte se unášet tajemnými uličkami v dramatickém kopci, rozhodně si zaplaťte vstup do antického amfiteátru, odtud je výhled na (zasněženou) Etnu fakt top. Kdo máte velkou fyzičku a vytrvalost, můžete z Taorminy sešlapat dolů k moři k úchvatné Isola Bella. Jen mě tam dost otravovaly dotěrné masérky. Od pobřeží pak jezdí nahoru k výchozímu parkovišti lanovka (děti do 100cm zdarma).


3. Projížďka na koni na pláži v Maneggio Le Pietre Nere
Dětem tam zaplatíte boží hodinovou školičku, kdy se starají o poníky a pak na nich trénují jízdu (ne pasivně a nudně, ale s plno aktivitami vedenými instruktorkou) a sami se projet na koni v okolí – opět s výhledem na Etnu. Vše si domluvte a rezervujte přes Whatsapp, na jejich webu najdete kontakt.

4. Castelmola
Závraťově vysoký kopec se zříceninou na vršku a hřištěm z výhledem na… ano, Etnu! Zaparkujete tu a pak se se procházíte, kocháte a ochutnáváte mandlové víno.

Etna s dětmi
Informace o lanovce a standardní trase s průvodcem najdete všude na netu, tak ty vynechám. Spíše vám přiblížím tři pěší trasy, které jsem vytipovala z mapy:
Tipy, kudy vystoupit na Etnu:
- Etna Sud, Crateri Silvestri: nejjednodušší a nejfrekventovanější z mých 3 tipů je výlet odtud. Obejít si můžete jižní kráter, pak vyšlapat k severnímu a okruhem přes tento kráter se dostat zpět na parking. Tam nevynechte Pistacchino, kávu s pistáciovým krémem, pistáciovým posypem a šlehačkou.

2. Schiena dell’Assino, to musíte vidět, neskutečná vyhlídka na kouřící vrchol Etny a gigantický kráter . Bezpečnou a bezrizikovou variantou je jednosměrná procházka ze stejnojmenného parkoviště, ta by se dala asi zvládnout i s terénním kočárem. Jednosměrky mi přijdou nudné, tak jsem naordinovala výpravě okruh: z parkoviště na vyhlídku Schiena dell’Assino a pak po hřebenovce dolů až k parkovišti u Valle del Bove. Prožili jsme si tam noční můru, místo hodinového sestupu, jak tvrdily mapy.cz, to trvalo 3 hodiny kluzkým a hazardním terénem. Krásnou přírodou, to zas jo, tak pokud byste to taky chtěli vidět, aspoň tu trasu projděte opačně – do kopce, tedy start z Valle del Bove. Zpátky z parkoviště Assino si budete muset někoho stopnout.


3. Etna Nord, Piano Provenzana. Zatímco jižní svah Etny z prvních dvou bodů je kvůli slunci málo zarostlý, terén sypký a výhledy neomezené, na severu se ocitnete v úplně jiném, spíše alpinském ekosystému. Vzrostlé lesy a více stínu znamenají v zimě i více sněhu – dokonce tu postavili vleky. Ze zadního parkoviště je to hezká malá procházka na Monte Conca. Ze spodního parkoviště zase můžete zblízka prozkoumávat lávový proud roku 2002, který mezi jinými zničil restauraci a další budovy. Super atrakcí je i velká červená lavička s výhledem na vrchol.

Doporučení:
Víc jsme při našich 3 návštěvách Etny nestihli, ale příště zkusíme i další místa na severní straně – Monte Concazza či Monte Sartorius. Příště se vydáme na cestu dopoledne, kdy pořídíme lepší fotky. Po poledni už slunce svítí jen zpoza vrcholu.
Celá Etna je, spíše než jednou sopkou, takovým celým souborem kráterů, jeskyň, biotopů a cítím, že ani při sté návštěvě nebudu mít dojem, že tuhle horu znám. Je to skutečně Paní tisíce tváří.
Autorka Zuzana Blažková: Majitelka apartmánů Mazlinkov, prvního opravdu baby-friendly ubytování v Česku. Také cyklistka, která s manželem během ročních líbánek projela skrz na skrz japonské ostrovy.
Líbil se vám článek Sicílie s dětmi? Zajímají vás další dobrodružné cesty s dětmi do zahraničí? Co příště vyrazit do Skotska?